Activități extrașcolare

Concursul Judetean Laboratorul de acasa

Click pentru a vedea detalii despre ⇒Concursul județean de științe ale naturii „Laboratorul de acasă”- aplicații ale științelor naturii în viața de zi cu zi.⇐

Click pentru a vedea albumul foto

 

Alte activități extrașcolare

→ Revista şcolii "Meridian şcolar"

→ Radio "Vocea copiilor"

→ Organizarea/ Participarea la manifestări cultural artistice în ţară şi în străinătate:

• Concursuri şi festivaluri folclorice

• Concursuri şi festivaluri de teatru

• Concursuri şi festivaluri de muzică corală religioasă/ clasică

→ Organizarea /participarea la competiţii sportive

→ Excursii şi vizite de studiu

→ Drumeţii

→ Acţiuni de ecologizare şi înfrumuseţare a mediului înconjurător, împădurire

→ "Inimi pentru inimi" – activităţi umanitare

→ Alte activităţi culturale:

• Carnavalul toamnei

• "Lumină din lumină",

• Spectacolul de colinde şi obiceiuri tradiţionale de Crăciun "Florile dalbe",

• "Copiii au talent"

Crucea Roșie - Tabăra "Mâinile tale pot salva o viață"

În perioada 13-15 iulie a anului 2015, șase elevi ai școlii noastre au participat la tabăra "Mâinile tale pot salva o viață" de la Mănăstirea Humorului. Programul este menit să îi învețe pe elevi și profesori să acorde primul ajutor până la venirea cadrelor medicale specializate. Totodată, a lua parte la activitățile organizate de Crucea Roșie înseamnă să înveți ce înseamnă voluntariatul, să înveți să-i ajuți pe cei din jur din toate punctele de vedere, să fii mai mulțumit de sine, știind că ai făcut o faptă bună.

Participarea la tabără este o ocazie de a-ți face prieteni. Activitățile au fost diverse: s-a cântat, s-au compus poezii, au avut loc drumeții. O atmosferă pozitivă, care i-a făcut pe elevi să învețe mai bine și mai repede. În tabără s-a conceput "o constituție" care trebuie respectată cu sfințenie chiar și după ce voluntarii se întorc în școlile lor. Elevii au învățat proceduri de bază în acordarea primului ajutor: bandajare, resuscitare, așezarea bolnavului în poziția de siguranță, imobilizarea unui membru fracturat, transportarea pacientului, ridicarea Rautek, manevra Heimlich, așezarea victimei în poziția de siguranță și multe altele. Noțiuni pe care dacă le deprinzi de mic le folosești toată viața.

Mai mult de atât, elevii se vor întoarce în comunitățile din care provin și vor valorifica ceea ce au dobândit în tabără. Urmează constituirea echipajului care va participa la fazele concursului "Sanitarii pricepuți", concurs de tradiție în domeniul acordării primului ajutor.Vezi galerie foto >>